آموزش زبان انگلیسی

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی 📚

سلام. امروز می خواهیم در مورد بهترین روش آموزش زبان انگلیسی و قانون ۲۰/۸۰ و کاربرد این قانون در یادگیری زبان صحبت کنیم. من نیما احمدگورابی هستم و اینجا آکادمی زبان سلکت هست. همراه من باشید تا بیشتر در این مورد با هم صحبت کنیم.

برای مشاهده آموزش تصویری، ویدیو زیر را پلی کنید

 

در صورتی که تمایل دارید به جای دیدن فایل تصویری به فایل صوتی گوش کنید ، لطفا به پایین همین صفحه مراجعه کنید و فایل صوتی را پلی کنید.

مقدمه

 احتمالا در مورد قانون ۲۰/۸۰ شینده باشید. خلاصه اش در یه جمله اینطوری میشه :

 

همه کار ها دارای یک اهمیت نیستند، بعضی کار ها بیشتر ارزش دارند و بعضی کمتر. برای مثال معمولا ۲۰ درصد کارها هستند که ارزش بیشتری دارند. به همین دلیل ما باید ۸۰ درصد از وقت و انرژی خود را به این کار ها اختصاص دهیم.

 

حالا ما می تونیم این قانون رو  در دنیای آموزش زبان به کار ببندیم و برای یادگیری جملات و لغات انگلیسی از این قانون استفاده کنیم. اینطور تصور نکنیدکه در دنیای آموزش زبان انگلیسی، همه واژه ها و جملات یک ارزش دارند. میلیون ها لغت و جمله در زبان انگلیسی و حتی در زبان فارسی وجود دارند اما همه این ها مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 

برای مثال آیا ما همه کلماتی که در لغتنامه دهخدا هست رو بلدیم و مهمتر از اون آیا از همه لغت های این لغتنامه در مکالمه های روزمره استفاده می کینم؟ جوابش مشخصه دیگه درسته؟

 

خب انگلیسی زبان ها هم همینطور هستند. ما اگر می خواهیم زبان انگلیسی یاد بگیریم، اینگونه نیست که بخواهیم دیکشنری آکسفورد را باز کینم و شروع کنیم به حفظ کردن واژگان از آن و انتظار داشته باشیم که می توانیم انگلیسی یاد بگیریم.

 

۳۰۰۰ لغت انگلیسی، ۹۸ درصد نیاز ما در مکالمه

دانشمندان تحقیقی درباره آموزش زبان انگلیسی انجام داده اند که در آن ثابت شده است که با یادگیری ۳۰۰۰ لغت مناسب، می توانیم ۹۸ درصد از نیاز خود در مکالمات زبان را پوشش دهیم. فقط با ۳۰۰۰ کلمه.

 

من (نیما احمدگورابی) اولین بار که با این تحقیق آشنا شدم، واقعا تعجب کردم. اگر این تحقیق واقعیت داره پس چطوره که این همه بچه هایی که سال ها دارند زحمت می کشند و خیلی بیشتر از اینها هم احتمالا لغت و جمله هستند، اما نمی تونند خوب انگلیسی حرف بزنند.

 

آیا تحقیق آنها اشتباه بوده؟
خب من در این مورد بیشتر تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که این تحقیق درست هست. اما به یک شرط :

 

کلمات، لغات و جملاتی که انتخاب می کنید باید کاربردی باشه. اما حالا چطوری بفهمیم که کلماتی که انتخاب می کنیم کاربردی هستند؟

 

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی
بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

 

شاید این مطلب هم به دردتون بخوره :   " خط خرچنگ قورباغه " به انگلیسی چی میشه؟

چگونه لغت های مناسب را بیابیم

واقعا هیچ نسخه ای برای این موضوع نیست. به هیچکس اعتماد نکنید. حتی اگر من هم بهتون گفتم که لیستی هست که می تونم بهتون بدم که شامل ۳۰۰۰ کلمه کاربردی هست و اگر این لیست رو حفظ کنید می تونید به راحتی مکالمه انجام بدید، بدونید که داره سرتون کلاه میره. اصلا اینطوری نیست.

 

حتی اگر لغات واقعا کاربردی باشند. اما چون فردی دیگر آن لغات رو به شما داده است و خودتون آن لغات رو بدست نیاوردید. آن لغات رو مال خود نکردید. نمی دانید کجا باید از آن لغات استفاده کنید.

 

حفظ کردن آن لغات، تنها شما را به تبدیل به یک دیکشنری آنلاین می کند. یک دیکشنری که اگر معنی لغتی را از آن بپرسید به شما جواب می دهد. اما نمی تواند از آن لغت استفاده کند. پس باید چه کار کنیم؟

 

استاد یا مشاور، مسئله این است

بچه ها ببینید. من معتقدم که چیزی به نام معلم یا استاد زبان وجود ندارد. هر کس خودش باید زبان یاد بگیرد. شما برید از بچه هایی که موفق بودند، اگه در اطرافیانتون هستند بپرسید. ببیند که کلاس های زبان که رفتند، که از نظر من اصلا کلاس های زبان مسموم کننده هستند، چقدر تاثیر داشته اند و چقدر خودآموزی های خود آنها در مهارت یافتن آنها در زبان انگلیسی موثر بوده است.

 

اما من واقعا به نقش مشاور در آموزش زبان انگلیسی اعتقاد دارم. یعنی اگر کسی باشد که به آدم بگوید که مسیر های اشتباه کجاست، چه کار هایی را نباید انجام داد، خیلی در سرعت و کیفیت زبان آموزی افراد اثر گذار خواهد بود.

 

بچه ها من یادگیری لغات و جملات انگلیسی رو برای دانش آموز هام به چیدن یک میوه از درخت تشبیه می کنم.

 

تکنیک چیدن میوه از درخت در آموزش زبان انگلیسی

یک لغت مثل یک میوه سیب می ماند. و من نقش یک مشاور را دارم، یک راهنما که در کنار شما هستم. من به شما راه جنگل رو نشون میدم. امکان داره دست شما رو هم بگیرم و توی جنگل هم ببرم. حتی درخت هایی که نباید از آنها بالا برید و میوه مناسبی برای شما ندارند رو هم به شما نشان بدم.

 

ممکنه درخت سیب رو هم به شما نشان بدهم و بگم که باید از این درخت بروید بالا . اما هیچ وقت خودم نمی روم میوه سیب را بچینم و به شما بدهم و بگم که از آن میوه (لغت) استفاده کن. هر چند که قبلش بارها خودم این کار را کرده باشم.چرا؟

 

چون شاید شما آن میوه (لغت یا جمله) را بدست بیاورید اما نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید. شما باید خودت از درخت بروی بالا. امکان داره دستت زخمی بشود. امکان داره این مسیر سختی داشته باشد.

 

اما باید بری بالا. از شاخه های درخت، آرام آرام بری بالا و مواظب باشی که نیافتی. دستت رو بلند کنی و میوه را از بالای درخت بچینی. میوه را عطر کنی و بدانی که سیب را آن بالا، بالای درخت دیدن چه حسی دارد. و به آن دید از بالا دست پیدا کنی که الان سیب روی چه درختی هست، و بعد از درحت پایین بیایی و از آن میوه استفاده کنی.

 

شاید این مطلب هم به دردتون بخوره :   آموزش گرامر زبان انگلیسی (درس چهارم)

لغت ها هم همینطور هستند

لغت ها هم همینطور هستند. شما باید لغت ها رو مال خودتون کنید. و باید بدونید که روی کدام درخت هست که می توان از آن لغت استفاده کرد، در اینجا می توان درخت را به موقعیتی که جای مناسب برای کاربرد آن لغت هست تشبیه کرد.

 

اینجور نیست که شما فکر کنید که اگر کسی به شما یک مجموعه لغت بدهد، مشکل شما حل خواهد شد. نه اصلا اینطور نیست. شما باید خودتون را در موقعیت استفاده از آن لغت قرار بدهید.

 

اما مثال درختی که زدیم در واقعیت چه مشابهی دارد؟ بچه ها مشابه واقعیش اینه که شما در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کنید. در آنجا هر روز آن درخت ها و میوه های واقعی و پر کاربرد را می بینید.

 

میوه ها یعنی لغت ها و درخت های یعنی موقعیت های استفاده از آن لغت ها.

 

چطور به واژه های کاربردی برای آموزش زبان انگلیسی دسترسی پیدا کنیم؟

اما خب خیلی از ما ها نمی توانیم به کشور انگلیسی زبان برویم و شاید تا آخر عمرمان هم نرویم! ما باید از روش هایی استفاده کینم که آن فضای انگلیسی واقعی را برای ما به داخل بیاورد یعنی بهترین روش آموزش زبان انگلیسی . مثل چی؟
 • مثل استفاده از فیلم ها و سریال های خارجی
 • مثل شو ها و استند کمدی های خارجی

که هم بتوانیم از آنها لذت ببریم و هم بتوانیم لغت و جملات جدید انگلیسی یاد بگیریم.

حتی استند آپ کمدی ها و پادکست ها اولویت بیشتری نسبت به فیلم ها و سریال ها دارند

چون در این موارد فرد انگلیسی زبان خود خودش هست و با بیان کاملا طبیعی و دور از هر متن از پیش آماده ای در حال صحبت کردن است.

شاید این مطلب هم به دردتون بخوره :   آزمون آنلاین زبان هفتم | درس چهارم

پس شما باید خودتون شروع کنید به پادکست دیدن و آن پادکست ها را تحلیل کنید. در آنها واژه ها و اصطلاحات جدید رو پیدا کنید. آنها را یادداشت کنید، سعی کنید که تلفظ ها را تکرار کنید و لهجه آنها را تکرار کنید تا آرام آرام آن لغات رو به ذهنتان بسپارید.

 

استفاده از مشاور

اما اگر احیانا برای شما سخت هست یا وقت کافی رو برای پیدا کردن این ویدو ها ندارید و یا نمی توانید ویدیو مناسب رو پیدا کنید، می توانید از مشاور در یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید.

هر ویدیوی را نمی شود انتخاب کرد. بعضی لهجه های خاص دارند. ویدیو نباید خیلی خیلی تند یا خیلی خیلی کند باشد و از همه مهمتر نباید مصنوعی باشد

این موارد رو بهتر از کسی به شما پیشنهاد کند اگر خودتون در این زمینه تخصص ندارید یا وقت کافی برای این کار رو ندارید.

 

خبر خوب برای آموزش زبان انگلیسی (بهترین روش برای آموزش زبان انگلیسی)

در این زمینه به زودی در سایت آکادمی زبان سلکت یک دوره رایگان مربوط به یک استند آپ کمدی برای شما آماده خواهد شد. در این دوره آموزش مراحل یادگیری بطور کامل توضیح داده شده است. اگر دوست داشتید می توانید از این دوره که به مدت محدود رایگان خواهد بود استفاده کنید.

 

قانون ۲۰/۸۰ هم که در ابتدای ویدیو به آن اشاره کردم همین هست که باید شما یک ۳۰۰۰ کلمه یا عبارت کلیدی و کاربردی رو با روش هایی که گفته شد پیدا کنید و ۸۰ درصد بلکه ۹۰ درصد وقت خودتان را برای این لغت ها صرف کنید.

 

نه واژه هایی که در کتاب های زبان یا دیگر جا ها به شما پیشنهاد می دهند، بلکه لغاتی که خودتان پیدا می کنید و می دونید که دارند استفاده می شوند.
از وقتی که گذاشتید تشکر می کنم و امیدوارم این مطلب به دردتون خورده باشه.

 

تا ارائه درس های بیشتر خدانگهدار.

برای مطالعه مطالب بیشتر برای آموزش زبان انگلیسی می تونید به صفحه وبلاگ آکادمی زبان سلکت مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر می تونید اینستاگرام آکادمی زبان سلکت رو به آدرس english.selectt دنبال کنید.
https://youtu.be/8Gu78jaPwrg

برای شنیدن فایل صوتی آموزش ، صوت زیر را پلی کنید

7 دیدگاه دربارهٔ «بهترین روش آموزش زبان انگلیسی 📚»

  1. نیما احمدگورابی

   بله شدنیه. اما باید در تمرین زبان مداومت داشته باشید.
   برای قدم اول در دوره دوپینگ مکالمه شرکت کنید که رایگان هست.
   و کار هایی که در دوره گفته شده رو بطور کامل انجام بدید نه اینکه فقط فیلم ها رو ببنید. باید فیلم ها رو انجام بدید

  1. نیما احمدگورابی

   سلام دوست عزیز. آموزش های آکادمی زبان سلکت رو دنبال کنید. به زودی یک دوره مکالمه با توضیح کامل مراحل در سایت بصورت رایگان قرار می گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *