یادگیری زبان انگلیسی

راهنمای جامع یادگیری زبان انگلیسی

در این راهنمای جامع یادگیری زبان سعی می کنیم به سوالات بنیادی بسیاری از تازه زبان آموزان پاسخ دهیم. با این مقاله شما از سال ها تجربه یادگیری زبان انگلیسی استاد نیما احمدگورابی استفاده می کنید. به این امید که این تجربه ها شما را در انتخاب مسیر صحیح برای آموزش زبان انگلیسی راهنمایی کند.

قبل از شروع مطالعه مقاله یادگیری زبان انگلیسی، پیشنهاد می کنیم موسیقی بی کلام زیر را پلی کنید و همراه با مطالعه این مطلب از این موسیقی نیز لذت ببرید

[ux_image id=”2576″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

 

برای راحتی استفاده شما، لیست سرفصل های این مقاله در زیر آورده شده است. شما می توانید با مطالعه سرفصل ها در وقت خود صرفه جویی کنید و ابتدا به سرفصل مورد علاقه خود در زمینه یادگیری زبان انگلیسی مراجعه کنید. سرفصل ها قابل کلیک نیستند.

 1. تجربه شخصی یادگیری زبان انگلیسی من
 2. چرا یادگیری زبان انگلیسی مهم است؟
 3. برای شروع یادگیری زبان چه کنیم؟
 4. اصول یادگیری زبان انگلیسی به زبان ساده
 5. بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی
 6. یادگیری زبان انگلیسی در منزل
 7. برنامه روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی
 8. یادگیری انگلیسی در کوتاه ترین زمان
 9. بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی

 

بخش ۱ : تجربه شخصی یادگیری زبان انگلیسی من

۱-مقدمه : خیلی ها مثل تو نیستند

سلام دوست خوبم. نیما احمدگورابی هستم مدیر آکادمی زبان سلکت و در این بخش قرار هست سفری رو در مغز من با هم شروع کنیم و خاطرات ۱۵ ساله ام رو در زمینه یادگیری زبان مرور کنیم.

شما در دنیای بی انتهای اینترنت، انتخاب کردید که این مقاله رو مطالعه کنید. در حالیکه می توانستید به وقت گذرانی در اینستاگرام مشغول باشید یا با گوشی خود بازی کنید. بنابراین از تو می خواهم که قدر خودت رو داشته باشی. خیلی ها مثل تو نیستند و به بالا بردن مهارت های خود فکر نمی کنند.

[ux_image id=”2520″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

در ابتدای کلام شما رو دوست خود خطاب کردم در حالیکه هیچ شناختی از شما ندارم. دلیلش این بود که چیزی که دوستی را بوجود می آورد هدف ها و علایق مشترک هست. من و شما هر دو به یادگیری زبان انگلیسی علاقه داریم بنابراین من شما رو دوست خود می دانم. امیدوارم این حس دو طرفه باشد.

بچه ها یادتان باشد در هر زمینه ای از زندگی وقتی از تجارب فردی دیگر استفاده می کنیم مثل این است که دو بار زندگی کرده ایم. یکبار به جای آن فرد با تجربه و یک بار هم به جای خودمان.

بنابراین اجازه ندهید که رایگان بودن این مقاله شما رو فریب دهد و از ارزش مطالب پیش رو غافل نشوید. خب بیشتر از این شما رو منتظر نگه نمی دارم. بیاید با هم مروری بر تجارب و خاطراتم در یادگیری زبان داشته باشیم.

۲- اولین ملاقات من و زبان انگلیسی

داستان آشنایی من با زبان انگلیسی بر می گردد به دوران کودکی وقتی که حدود ۵ سال سن داشتم. آن وقت ها مادرم به من و برادرم معنی لغت های انگلیسی را یاد می داد.

یکی از تفریحات فامیل در مهمانی ها و دورهمی ها این بود که دور من و برادرم جمع شوند تا مادرم شروع کند به پرسیدن لغات انگلیسی از ما. ما هم با همان زبان کودکانه معنی ها را می گفتیم. البته توجه ها روی برادرم بیشتر بود چرا که فقط ۳ سال سن داشت.

بنابراین اولین ملاقات من و زبان انگلیسی با توجه به تشویق های دوست و آشنایان بسیار شیرین بود. یادگیری زبان انگلیسی البته با ورود به دوران مدرسه متوقف شد.

[ux_image id=”2540″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

۳- تجربه کلاس زبان انگلیسی

تابستان کلاس پنجم که تمام شد، پدر و مادرم من را در یک آموزشگاه زبان آموزش زبان انگلیسی ثبت نام کردند. بدین ترتیب من تبدیل شدم به اولین فردی که در فامیل کلاس زبان می رفت.

یادم هست که شهریه اولین ترم زبان حدود ۹ هزار تومان بود. البته این هزینه برای خانواده ما که وضع مالی خوبی نداشت هزینه کمی نبود. زندگی من پر است از این فداکاری های پدر و مادرم.

اگر کنجکاوید که در کدام موسسه زبان ثبت نام کردم باید بگم که اسم آموزشگاه ، موسسه زبان ملت بود که تحت سیستم یادگیری زبان انگلیسی شکوه کار می کرد و هنوزم کار میکنه.

[ux_image id=”2541″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

تجربه کلاس زبان برای من بسیار شیرین بود. اما باید اعتراف کنم که به جز سال های آخر هیچگاه شاگرد زرنگی نبودم. معمولا شاگرد متوسط کلاس بودم.

یادش بخیر برای شنیدن فایل ها صوتی کتاب، از نوار کاست استفاده می کردم. کاست ها را در ضبط پیکان قدیمی بابا که به تازگی فروخته بود، می انداختم و با کلی دردسر نوار ها را گوش می کردیم.

الان که به گذشته نگاه می کنم خیلی از مسائل روشن تر هستند. مسائلی که من را در کلاس های زبان آذار می داد سه چیز بود:

 1. سال های زیاد حضور در کلاس زبان
 2. هزینه بسیار زیاد ترم ها
 3. وابسته شدن زبان آموز به کلاس زبان

شاید بزرگترین خیانتی که کلاس زبان به دانش آموزان می کند وابسته کردن دانش آموزان به کلاس زبان و گرفتن اعتماد به نفس آنها برای یادگیری زبان انگلیسی بدون کمک کلاس ها است.

[ux_image id=”2542″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

دلیل این ناکارآمدی آموزشگاه های زبان کاملا واضح است. زیرا سود در موسسات زبان در بیشتر نگه داشتن زبان آموزان در موسسه است. بنابراین انتظار زیادی نمی توان از این کلاس ها داشت.

البته نباید انصاف را از یاد برد. حضور در کلاس های زبان باعث تقویت زبان من شد اما انتقاد من این است که سرعت پیشرفت یادگیری زبان در کلاس های زبان بسیار پایین است.

به نظرم کاری که کلاس های زبان در ۵ سال انجام می دهند را می توان با برنامه ای دقیق در دو سال انجام داد.

۴- پیش به سوی کنکور و خداحافظی با کلاس زبان

بعد از پایان سوم دبیرستان کلاس زبان را هم تعطیل کردم تا بتوانم با تمرکز بیشتری برای کنکور آماده شوم. الان که به گذشته نگاه می کنم شاید بهترین فایده کنکور همین قطع ارتباط من با کلاس زبان بود.

چرا که باعث شد به دنبال روش های جدید یادگیری زبان انگلیسی بروم و تجارب جدیدی را به دست بیاورم. این فصل از زندگی من ارتباط زبادی با زبان نداشت بنابراین از آن می گذرم.

[ux_image id=”2543″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

راستی در کنکور هم زبان را ۷۰ درصد زدم. دلیلش این بود که برای مدیریت زمان کنکور، متن درک مطلب دوم کنکور را کلا کنار گذاشتم و زمانش را برای سه درس عمومی دیگر گذاشتم. یادش بخیر.

۵- دانشگاه و زبان انگلیسی در خوابگاه

سال ۱۳۸۸ وارد رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران شدم. همان سال آشوب و فتنه. دوران دانشگاه، شروع دوران خودباوری من در یادگیری زبان بود. یادم می آید در ترم های اول و دوم من و حسین هم اتاقی ام، بعضی روز ها در هفته فقط با هم انگلیسی حرف می زدیم تا زبان خود را تقویت کنیم.

شاید از نظر شما ساده بنظر بیاید اما این یک تجربه فوق العاده بود. چرا که من سال ها عادت کرده بودم که فقط دقایقی در هفته را درون کلاس زبان چند جمله ای حرف بزنم. اما حال می توانستم بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنم به مکالمه زبان انگلیسی بپردازم و با ایرادات مکالمه زبان خود رو به رو شوم.

در خلال این مکالمه ها، حتی اگر معنی لغتی را بلد نبودیم مجبور بودیم به نحوی منظور خود را با همان دایره لغت خود برسانیم چون قرار گذاشته بودیم که فقط انگلیسی حرف بزنیم.

[ux_image id=”2544″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

۶- بحران استقلال مالی و ترجمه زبان

پس از ورود به دانشگاه، یکی از چالش های ذهنی ام کسب درآمد بود. تا به نحوی استقلال خود را به اثبات برسانم. یادم هست که با یک کافی نت همکاری می کردم .

از طریق ایمیل فایل های ترجمه شده را برایشان می فرستادم. پولی که من می دادند بسیار بسیار کم بود. چند ماهی مشغول این کار بودم. به گونه ای به خود اثبات کردم که می توانم کسب درآمد کنم.

اما بعد از مدتی به اصرار خانواده، دست از ترجمه کشیدم و تمرکزم را روی درس خواندن و البته دیگر خوش گذرانی های دوره دانشجویی گذاشتم.

۷- کتاب ها زبان اصلی به جای کتاب های ترجمه انگلیسی

یکی از مواردی که در دوره لیسانس کمک زیادی به قوی شدن زبان تخصصی ام کرد، استفاده از کتاب های درسی زبان اصلی بود. یادم هست که کتاب فیزیک هالیدی را پرینت گرفتم و در دو جلد صحافی کردم.

مطالعه کتاب زبان اصلی هالیدی از دو جهت برای من لذت بخش بود.

 • اول نگاه تحسین برانگیز دوستانم.
 • دوم تقویت حس اعتماد به نفسم.

هر چند که در ابتدا معنی خیلی از لغات را نمی دانستم اما به کمک دیکشنری ها و اینترنت رایگان دانشگاه مشکلاتم را حل می کردم.

[ux_image id=”2545″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

۸- خوابگاه و فیلم دیدن هایش

دوست عزیزم نمی دانم چند سال داری. دانشجو هستی یا دانش آموز؟ کارمند هستی یا خانه دار؟ اما باید به شما بگویم دوران زندگی خوابگاهی در دانشگاه یکی از فصل های فراموش نشدنی هر دانشجوی خوابگاهی هست.

من که قبل از دانشگاه خیلی اهل فیلم دیدن نبودم، در آن دوران به شدت درگیر دیدن فیلم های انگلیسی زبان شدم. یکی از اولین فیلم هایی که در دوران دانشجویی دیدیم سریال فرار از زندان (Prison Break) بود.

هنگام فیلم دیدن با دوستان از زیرنویس فارسی استفاده می کردیم اما معمولا وقتی تنها فیلم می دیدم از زیرنویس انگلیسی استفاده می کردم.

استفاده از زیرنویس انگلیسی در فیلم ها باعث می شد، همزمان صدای لغات و جملات انگلیسی که می شنوم را با زیرنویس انگلیسی فیلم مطابقت دهم.

[ux_image id=”2546″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

دقیقا یادم هست که در لحظه اول شنیدن کلمات سعی به حدس زدن آنها می کردم و بعد به زیر نویس نگاه می کردم تا درستی حدس خود را بسنجم . به نظرم این کار تاثیر بسزایی در قوی شدن مهارت شنیداری یا همان لیسنینگ من داشت.

البته در آن موقع من از تکنیک های جدید یادگیری زبان انگلیسی با فیلم اطلاعی نداشتم.

هر چند که هدف اصلی از دیدن فیلم هم واقعا یادگیری زبان نبود. هدف لذت بردن از فیلم ها بود اما بخشی از ذهنم همیشه به دنبال یادگیری بود.

۹- ارزش یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان

اجازه دهید همین جا بگویم. لطفا قبل از بیست سالگی زبان خود را تقویت کنید چون بعد از این سن حتی اگر حوصله یادگیری زبان را داشته باشید ممکن است دیگر فرصت این کار را نداشته باشید. یادگیری زبان در سن های بالا بسیار سخت تر از دوران نوجوانی است.

در دوران لیسانس با دانشجویان زیادی رو به رو می شدم که تازه می خواستند شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنند.

[ux_image id=”2547″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

نکته مهم این بود که دوران دانشگاه زمان استفاده از مهارت زبان در سرچ ها و جستجو های علمی و مطالعات مقالات خارجی بود. دانشجو ها در همان زمان دانشگاه به این مهارت یادگیری زبان احتیاج دارند. آنها نمی توانند یک سال صبر کنند تا زبان بیاموزند و بعد به کار های علمی خود بپردازند.

آنجا بود که خدا رو شکر کردم که والدینم قبل از ورود به کارزار دانشگاه مرا با زبان انگلیسی آشنا کرده بودند.

۱۰- انگلیسی و اولین مقاله ISI من

با مطالعه کتب زبان اصلی در دانشگاه بتدریج اعتماد به نفسم در خواندن و حتی نوشتن مطالب علمی بالا رفت. همین مطلب اعتماد اساتید دانشگاه را نسبت به من، بالا برد.

در سال آخر لیسانس با همراهی استاد عزیزم دکتر آزاده ابراهیمان توانستم اولین مقاله بین المللی با اعتبار ISI را نگارش و منتشر کنم. برای مطالعه این مقاله می توانید به پروفایل من در شبکه اجتماعی لینکدین مراجعه کنید.

نکته مهم اینجاست که مقاله دادن آن هم از نوع ISI به هیچ وجه در بین دانشجویان لیسانس رایج نیست.

معمولا داشنجویان با هزار مشکل در فوق لیسانس یک مقاله می نویسند. اما من توانسته بودم این کار را در دوران لیسانس انجام دهم. این یکی از بزرگترین فایده های مسلط بودن به زبان انگلیسی در آن دوران برای من بود.

[ux_image id=”2548″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

۱۱- دوران کار، ترجمه زبان انگلیسی و ارشد

بعد از لیسانس نگاه من نسبت به دنیا تغییر یافته بود. حالا دیگر آرزوی استخدام در شرکت نفت را نداشتم. می خواستم کسب و کار خودم را راه اندازی کنم. اما با ورود به ارشد نه پول داشتم و نه وقت کافی برای کار های متفرقه.

بعد از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، تمرکز اصلی ام روی کار و کسب درآمد بود. کار های متفرقه ای که هیچ ربطی به تخصص و رشته تحصیلی ام نداشت را انجام می دادم. اما به هر حال از بیکاری بهتر بود.

به جز کارهایی که در محیط بیرون انجام میدادم، هر از چند گاهی ترجمه های متون تخصصی دانشگاهی رو هم انجام میدادم و پول نسبت خوبی بابت آنها می گرفتم.

هر چند که در دوران ارشد دیگر دلم با کتاب ها نبود، اما ارشد را که معمولا در چهار یا پنج ترم می گذرانند، در سه ترم تمام کردم. چند مقاله بین المللی هم منتشر کردم. این ها را مدیون تجربه دوران لیسانس و تسلطم به زبان انگلیسی بودم.

آن وقت ها بود که یاد گرفتم چطور مثل یک تراکتور کار و تلاش کنم.

[ux_image id=”2549″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

۱۲- نقطه عطف دوران زبان آموزی من

در حین دوران تحصیل ارشد بطور اتفاقی با چند سایت آموزش مجازی انگلیسی از جمله سایت لیندا آشنا شدم. از آنجا که اینجا ایران هست می توانستم به بسیاری از آموزش های این سایت بصورت رایگان دسترسی داشته باشم.

یادم هست که شروع به یادگیری نرم افزار اکسس با آموزش های انگلیسی کردم. انگار تازه چشمم به دنیا باز شده بود. حس اعتماد به نفسم در حال انفجار بود. چون تلاش های گذشته من در یادگیری زبان انگلیسی حالا بود که نتیجه داده بود.

[ux_image id=”2550″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

با توانایی هایی که داشتم کافی بود اراده کنم که فلان نرم افزار را یاد بگیرم یا اینکه از تدریس فلان استاد مطرح روانشناسی در سطح دنیا استفاده کنم.

گویی تمام علم دنیا یکباره به من داده شده بود. تنها چیزی که لازم بود، علاقه و انتخاب خودم و زمان گذاشتن برای مطالعه منابع انگلیسی لازم برای یادگیری بود. از این به بعد بود که دوران جدیدی در زندگی من آغاز شد. در این دوران مهارت های من بطور چند بعدی رشد کرد.

بخش ۲ : چرا یادگیری زبان انگلیسی مهم است؟

لطفا یک بعدی نباشیم !!!

لطفا اشتباهی را که تا سال ها انجام میدادم، شما تکرار نکنید. باور کنید حداقل استفاده ی زبان انگلیسی، یادگیری لغات یا مکالمه زبان است.

لطفا سطح توقعات خود را از زبان انگلیسی در حد یادگیری یک زبان خارجه پایین نیاورید. این فقط یکی از ابعاد استفاده از مهارت یادگیری زبان انگلیسی است.

[ux_image id=”2551″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

ما باید به زبان انگلیسی نه به عنوان یک هدف، بلکه به عنوان یک وسیله نگاه کنیم. ما در عصر بمباران اطلاعات قرار داریم. کافی است که مهارت مورد نظر خود را انتخاب کنیم و شروع به یادگیری کنیم.

تنها وسیله ای مورد نیاز ، تسلط نسبی به زبان انگلیسی هست تا بتوانیم از آموزش های زبان اصلی استفاده کنیم.همین.

چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیرم؟

یادتان باشد اگر منتظر هستید که کسی شما را برای یادگیری زبان انگلیسی قانع کند، بهتر است که فعلا زبان یاد نگیرید.

اما اگر هنوز این سوال در گوشه ذهن تان هست که : چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیرم؟ می توانید ویدیویی که بدین منظور ضبط کردم را در لینک زیر ببینید.

لینک مشاهده ویدیو چرایی یادگیری زبان انگلیسی

[ux_image id=”2552″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

بخش ۳ : برای شروع یادگیری زبان انگلیسی چه کنیم؟

۱- تعیین هدف و حفظ انگیزه

اینکه شما باید چگونه زبان یاد بگیرید بستگی دارد به اینکه هدف شما از یادگیری زبان چیست.

 • آیا برای سفر به کشور های خارجی و ارتباط برقرار کردن به زبان احتیاج دارید،
 • یا برای آمادگی برای آزمون های بین المللی همچون تافل یا آیلتس،
 • یا برای بالا بردن سطح زبان تخصصی در رشته تحصیلی خود،
 • یا برای افزایش قدرت درک مطلب برای فهم فیلم ها و پادکست های خارجی
 • یا برای بالا بردن نمرات خود یا فرزند خود در مدرسه
 • و یا اینکه هدف تان از یادگیری زبان پز دادن در کنار دوست و فامیل است.

هر کدام از این موارد مسیر یادگیری خاص خود را دارد. بنابراین قدم اول این است که تکلیف تان را اول با خودتان مشخص کنید. تعیین کنید که دقیقا هدف شما از شروع یادگیری زبان انگلیسی چیست.

[ux_image id=”2553″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

کسانی که هدف های واضح و روشن دارند، کمتر مسیر یادگیری را گم می کنند و دلسرد می شوند. پیشنهاد می کنم هدف خود را روی یک برگه a4 بزرگ بنویسید و روی میز کارتان یا دیوار بچسبانید. این کار باعث می شود بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید.

البته پیشنهاد نمی کنم که مثل من میزتان را شلوغ کنید. تصویر زیر، برگه های یادآوری کار های هفتگی و ماهانه ام هست که در دیوار رو به روی میز کارم چسبانده ام.

یادگیری زبان انگلیسی

۲- وابسته به کلاس زبان نشوید

کلاس های زبان هم مثل هر پدیده دیگری نکات مثبت و منفی منحصر به خود را دارند. رویکرد ها نسبت به استفاده از کلاس های زبان هم متفاوت است. برخی به شدت با این کلاس ها مخالف و برخی طرف دار کلاس های زبان انگلیسی هستند.

من هم به عنوان عضوی از جامعه زبان ایران نظر خود را ارائه می دهم. به نظر من ضرر های کلاس های زبان از منفعت آنها بیشتر است. کلاس های زبان سنتی، بازدهی پایینی دارند، مدت زمان یادگیری زبان و تعداد ترم های آموزش زبان بسیار بالاست .

همچنین علاوه بر هزینه های مالی زیاد، وقت زیادی را هم از زبان آموز می گیرند. روزی که زبان آموز به تعداد ترم های کلاس زبانش افتخار کند، روز مرگ خود باوری اوست.

چرا که زبان آموز باید کیفیت گرا باشد نه کمیت گرا. چه اهمیتی دارد اگر شما ترم ۲۰ ام زبان باشید اما باز هم نتوانید گلیم خود را از آب بیرون بیاورید و مستقل شوید. و باز هم نیاز به ثبت نام در ترم ۲۱ ام داشته باشید.

[ux_image id=”2554″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

یکی از هدف های اصلی راه اندازی آکادمی زبان سلکت اطلاع رسانی بهترین روش های خودآموزی زبان انگلیسی به شما عزیزان بوده است.

۳- از مشاوره زبان استفاده کنید

اگر در بین دوستان و آشنایان فردی را می شناسید که به زبان انگلیسی تسلط دارد، حتما از تجربه های او استفاده کنید.

پیشنهاد بعدی استفاده از مشاوره های آنلاین است. شما می توانید سولات و ابهامات خود را در سایت هایی مثل همین آکادمی زبان سلکت مطرح کنید. و به صورت رایگان از تجربه دیگران استفاده کنید.

یکی دیگر از راه های دسترسی به مشاوران، استفاده از دایرکت اینستاگرام است. کانال های آموزش زبان بسیاری در اینستاگرام وجود دارند. شما می توانید با ادمین این کانال ها ارتباط بگیرید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

در حال حاضر پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در بخش کامنت های سایت بصورت رایگان در آکادمی زبان سلکت انجام می پذیرد.

به زودی سرویس مشاوره تلفنی نیز در سایت راه اندازی می شود تا علاقه مندان به صورت تلفنی درباره مسیر یادگیری زبان انگلیسی مشاوره دریافت کنند.

[ux_image id=”2563″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

۴- لطفا اقدام کنید

لطفا یادگیری زبان را به تعویق نیاندازید. لطفا بهانه نیاورید. حتی اگر هیچ مشاوری پیدا نکردید. حتی اگر پول ثبت نام در هیچ کلاسی را نداشتید، باز هم بیکار ننشینید. لطفا اقدام کنید.

برای شروع از مطالب آموزشی فراوانی که به صورت رایگان در همین سایت هست استفاده کنید.

بخش ۴ : اصول یادگیری زبان انگلیسی به زبان ساده

سنگ اول چون نهد معمار کج …

حتما همه شما این ضرب المثل را شنیده اید که : سنگ اول چون نهد معمار کج —- تا ثریا می رود دیوار کج. در آموزش زبان انگلیسی هم اشتباهاتی وجود دارند که با انجام آنها آینده یادگیری زبان شما تحت تاثیر قرار می گیرد.

یکی از مهمترینِ این اشتباهات، حفظ معنی فارسی لغات انگلیسی است. حتما سوال می کنید که : خب اگر معنی لغت حفظ نکنیم پس چگونه زبان یاد بگیریم؟ راه حل را در بخش ۵ توضیح داده ام.

[ux_image id=”2564″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

زبانت را لقمه لقمه بخور

یک ضرب المثل چینی است که می گوید اگر می خواهید یک فیل را بخورید این کار را با لقمه اول شروع کنید.

هرچقدر که اطلاعات کمتری نسبت به زبان انگلیسی داشته باشید، شروع یادگیری زبان برای شما سخت تر خواهد بود اما لطفا نترسید و با لقمه اول شروع کنید. لقمه اول برای شما شاید استفاده از آموزش های رایگان آکادمی زبان سلکت باشد.

راستی اگر سطح حداقلی زبان را دارید پیشنهاد می کنم حتما در دوره دوپینگ مکالمه زبان آکادمی شرکت کنید. این دوره فعلا دارای تخفیف ۱۰۰ درصد است. و شما می توانید به رایگان از آن استفاده کنید.

شرکت در دوره دوپینگ مکالمه زبان انگلیسی

[ux_image id=”2565″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

بخش ۵ : بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

خداحافظی با روش های یادگیری منسوخ شده

شاید تا ۱۰ سال پیش رفتن به کلاس های زبان، یا یادگیری از کتاب های خشک درسی مورد پذیرش همگان بود. اما حالا سال هاست که این روش ها منسوخ شده اند. روش های نوینی در دنیا مطرح هستند که می توانند جایگزین روش های سنتی آموزش زبان شوند.

البته موضوع استفاده از کتاب های خشک درسی، بستگی زبادی به هدف ما از یادگیری زبان دارند.

استفاده از این روش های منسوخ شده برای کسی که با هدف مکالمه سلیس، زبان می خواند مسموم کننده است. اما اگر هدف همین فرد قبولی در آزمون تافل یا آیلتس باشد، استفاده از کتاب ها نه تنها منع نمی شود بلکه توصیه هم می شود.

یادگیری زبان بصورت خود آموز

از مهمترین اهداف این سایت فراهم آوردن شرایطی است که افراد بتوانند با کمترین هزینه و بصورت خود آموز به یادگیری زبان مشغول شوند.

یادگیری زبان بصورت خود آموز به شما این امکان را می دهد که حتی اگر وقت بسیار کمی هم دارید، بتوانید برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه ریزی کنید. اگر در زمینه خودآموزی زبان سوالی دارید می توانید در بخش کامنت های همین صفحه سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

البته راهی بسیار طولانی برای رسیدن به این هدف پیش رو داریم. و در این راه نیازمند نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

[ux_image id=”2566″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

حفظ لغات انگلیسی در قالب جملات

یکی از بهترین راه های حفظ معنی لغات این است که به جای اینکه لغت ها را بصورت تک به تک حفظ کنیم، لغات را در قالب جملات انگلیسی حفظ کنیم.به مثال زیر توجه کنید.

به جای اینکه معنی لغت های :

 • He به معنای او
 • go به معنای رفتن
 • to به معنای به
 • school به معنای مدرسه

را حفظ کنیم می توانیم معنی جمله He goes to school را حفظ کنیم. این روش زمانی بسیار موثر تر می شود که این جمله همراه با یک تصویر یا بخشی از یک فیلم باشد. یعنی زبان آموز همراه با حفظ جمله آن عکس را نیز به خاطر خود می سپارد.

[ux_image id=”2567″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

استفاده از این روش فایده های بسیاری دارد، که در زیر به سه مورد از آنها اشاره شده است.

 1. ذهن ما به جای اینکه تلاش کند چهار چیز را حفظ کنید، یک چیز را حفظ می کند. بنابراین فرایند حفظ کردن و به خاطر سپردن برای ما آسان تر می شود.
 2. استفاده از این روش باعث می شود که زبان آموز به صورت راحت تر و سلیس به مکالمه زبان بپردازد. چرا که هنگام مطالعه به جای اینکه به دنبال کلمات باشد به دنبال پیدا کردن جملات مناسب خواهد بود.
 3. رعایت کردن نکات گرامری بصورت اتوماتیک. کسی که جمله بالا را حفظ می کند بدون اینکه چیزی از گرامر بداند نکته گرامری مربوط به اس سوم شخص را رعایت می کند. فردی که از این روش استفاده می کنید هیچگاه به اشتباه نمی گوید : He go to school چرا که در ذهن او ثبت شده است که بعد از He باید goes بیاید نه go.

شاید سوالات زیادی در ذهن شما باشد. مثل اینکه :

 • چگونه لغات یا جملات مناسب را پیدا کنم؟
 • چه تعداد لغت باید حفظ کنم؟
 • یا اینکه دقیقا چه کار باید انجام دهم؟

من به این سوالات و دیگر جزئیات این مبحث بصورت مفصل در یک فایل ویدیویی پاسخ داده ام.

[ux_image id=”2568″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

بخش ۶ : یادگیری زبان انگلیسی در منزل

آیا واقعا می شود در منزل زبان انگلیسی یاد گرفت؟

شاید این سوال شما هم باشد که واقعا آیا می شود در خانه هم زبان یاد گرفتم. در جواب باید گفت که بله قطعا. البته نباید بی گدار هم به آب زد.

برای یادگیری زبان در منزل، ابتدا باید یک برنامه مدون برای یادگیری انگلیسی داشت. در صورتی که تازه زبان آموز هستید پیشنهاد می شود حتما یک دوره آنلاین آموزش زبان تهیه کنید. تا با بازدهی بیشتری بصورت خودآموز به یادگیری زبان بپردازید.

خواندن یا نخواندن مساله این است !!!

جدا از اینکه شما چه برنامه ای برای یادگیری زبان دارید، یا اینکه از چه دوره آموزشی استفاده می کنید، بسیار مهم است که شروع به مطالعه کنید. لطفا شروع کنید و کار ها را به بهانه های مختلف به تعویق نیاندازید.

تاخیر در اجرای برنامه یادگیری زبان باعث می شود شما بتدریج انگیزه خود را از دست دهید. و به جای مواجهه با کم کاری های خود، شروع به توجیه کنید و عالم و آدم را مقصر وضع خود بدانید.

[ux_image id=”2569″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

بخش ۷ : برنامه روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بدنبال داشتن برنامه ای روزانه برای یادگیری انگلیسی هستید، به شما تبریک می گویم. افراد کمی مثل شما هستند که برای آموزش خود دغدغه داشته باشند. در ادامه چند پیشنهاد برای شما دارم.

دایره لغات خود را افزایش دهید

اگر یادگیری زبان را به یک ساختمان تشبیه کنیم. لغت ها نقش آجر های این ساختمان را خواهند داشت. سعی کنید همیشه به دنبال یادگیری لغات مفید و جدید باشید.

برای یادگیری لغات حتما نکات مطرح شده در بخش ۵ این مقاله را مد نظر قرار دهید.

از جعبه لایتنر استفاده کنید

یکی از ابزار های نوستالژی برای یادگیری لغات زبان جعبه لایتنر است. جعبه لایتنر به شما کمک می کند بطور روزانه به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید.

شما می توانید جعبه لایتنر را از کتابفروش ها تهیه کنید یا خودتان با یک جعبه کفش جعبه لایتنر درست کنید.

[ux_image id=”2555″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

اگر مایل هستید بیشتر درباره جعبه لایتنر و نحوه درست کردن جعبه لایتنر در خانه آشنا شوید، در کامنت های این صفحه در خواست دهید تا آموزش جعبه لایتنر برای شما تهیه شود.

در صورتی که بیش از ۵۰ نفر درخواست ضبط آموزش ساخت و استفاده از جعبه لایتنر را در پایین همین صفحه کامنت کنند، این آموزش برای شما عزیزان تهیه خواهد شد.

نا امید نشوید

به خاطر داشته باشید که وقتی که برنامه ریزی برای یادگیری زبان را شروع می کنید، تازه مشکلات آغاز می شود. در ابتدا زمین و زمان همت می کنند تا شما نتوانید بر تصمیم خود بایستید. پس لطفا نا امید نشوید و در مسیر خود ثابت قدم باشید.

[ux_image id=”2556″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

بخش ۸ : یادگیری انگلیسی در کوتاه ترین زمان

یک عملگرای واقع نگر باشید

می گویند شبی ملانصرالدین در کوچه زیر نور مهتاب به دنبال کلید خود می گشت. از او پرسیدند کلید خود را کجا گم کرده ای؟ گفت کلیدم را در زیر زمین تاریک خانه ام گم کرده ام. گفتند پس چرا اینجا به دنبال آن می گردی؟ گفت زیرزمین خانه ام بسیار تاریک است و نمی توان چیزی را دید. اینجا حداقل روشن است !!!

در این داستان ملانصرالدین عمگرا بود اما واقع نگر نبود. گاهی بسیاری از ما هم، مانند ملانصرالدین می شویم. چون کاری برای ما سخت است، به دنبال راه های آسان تر برای انجام آن می گردیم. غافل از اینکه آن راه آسان تر شاید هیچ گاه به نتیجه نرسد.

پس یادمان باشد که در یادگیری زبان انگلیسی، ملانصرالدین نباشیم. یادگیری زمان مستلزم زمان گذاشتن و مطالعه و تلاش است.

نباید انتظار داشته باشیم که یک شبه رهه صد ساله را طی کنیم. البته این نکته به این معنی نیست که باید حتما ۵ یا ۱۰ سال برای یادگیری زبان، وقت صرف کرد.

با توجه به تجربه من با داشتن یک برنامه مناسب و تلاش مداوم می توان در دو سال به سطح قابل قبولی از زبان انگلیسی رسید.

[ux_image id=”2557″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز

همانطور که اشاره شد نمی شود در زمان اندکی مثل ۵۰ روز انگلیسی یاد گرفت. با این وجود گاهی ما مجبور هستیم در زمانی بسیار کوتاه یک سطح حداقلی از انگلیسی پیدا کنیم.

برای مثال فرض کنید که باید به یک کشور انگلیسی زبان سفر کنید و زمان زیادی برای یادگیری ندارید. مسلما در چنین مواقعی توصیه نمی شود که مثل یک فرد عادی انگلیسی یاد بگیرید.

در مواقع سفر، با توجه به نوع سفرتان باید به بدنبال منابع آموزشی مرتبط باشید تا در کمترین زمان، اطلاعات مورد نیاز خود را یاد بگیرید. مسیر یادگیری شما بسته به اینکه یک سفر کاری در پیش رو دارید یا یک سفر تفریحی، متفاوت خواهد بود.

[ux_image id=”2558″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

یادگیری زبان انگیسی در شش ماه

این مدل از یادگیری برای کسانی پیشنهاد می شود که می خواهند در زمانی محدود پایه زبان انگلیسی خود را قوی کنند. قاعدتا نباید در شش ماه انتظار معجزه داشته باشیم.

اما با اجرای یک برنامه مدون می توانیم تحولی فوق العاده ای در سطح زبان خود ایجاد کنیم. هر چقدر که سطح اولیه زبان شما پایین تر باشد این تغییرات محسوس تر خواهند بود.

ما در آکادمی زبان سلکت مشغول تدوین برنامه ای جامع و عملگرا برای یادگیری زبان در شش ماه هستیم. منتظر خبر های خوبی در این زمینه باشید.

یادگیری زبان انگلیسی در یک سال

با یک سال مطالعه زبان به صورت اصولی می توان به سطح متوسطی از زبان رسید. همچنین اعتماد به نفس فرد در یادگیری زبان بسیار بالا می رود و شوق به یادگیری زبان در او افزایش می یابد.

البته با توجه به روشی که در پیش گرفته اید ممکن است برخی از مهارت های شما در طول یک سال به سطح قابل قبول نرسد.

معمولا افراد در طول یک سال از لحاظ دایره لغات و تلفظ و حتی مکالمه زبان به سطح نزدیک به متوسط می رسند. اما خیلی وقت ها سخت که مهارت شنیداری را در یک سال به سطح متوسط رساند.

منظور از سطح متوسط مهارت شنیداری این است، که بتوانید حداقل ۵۰ درصد دیالوگ های یک فیلم انگلیسی مثل فرار از زندان را بدون نگاه به زیر نویس انگلیسی متوجه شوید.

ما در آکادمی زبان سلکت مشغول تدوین برنامه ای جامع و عملگرا برای یادگیری زبان در یکسال هستیم. منتظر خبر های خوبی در این زمینه باشید.

[ux_image id=”2559″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

یادگیری زبان انگلیسی در دو سال

با دو سال مداومت در یادگیری زبان انگلیسی و بهره بردن از نظر مشاوران دلسوز می توان به سطح قابل قبولی از زبان انگلیسی رسید.

ما در آکادمی زبان سلکت مشغول تدوین برنامه ای جامع و عملگرا برای یادگیری زبان در دو سال هستیم. منتظر خبر های خوبی در این زمینه باشید.

بخش ۹ : بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی

هر کتابی برای خواندن نیست

بسیاری این سوال را می پرسند که بهترین کتاب برای یادگیری زبان چیست. من به قاطعیت به شما می گویم حداقل ۹۰ درصد کتاب های زبان انگلیسی موجود در بازار به درد یادگیری زبان نمی خورد.

[ux_image id=”2560″ lightbox=”true” lightbox_image_size=”large”]

[gap height=”15px”]

نکته بعدی اینجاست که با فرض اینکه یک کتاب هم پیدا کردیم ، نیازی نیست که سریع آن را خریداری کنیم. با کمی جستجو در اینترنت می توان نسخه الکترونیکی بسیاری از کتاب ها را پیدا کرد. می توانید ابتدا pdf کتاب زبان مورد نظرتان را دانلود کنید. و پس از بررسی ها نهایی اقدام به خرید کنید.

در گذشته یکی از کتاب هایی که هر زبان آموزی نیاز داشت، دیکشنری بود. اما با پیشرفت تکنولوژی حتی شما به خرید دیکشنری نیز نیاز ندارید. چرا که می توانید از اپلیکیشن دیگشنری های موجود در بازار و گوگل پلی استفاده کنید.

نتیجه گیری : گفتنی ها بیان شد. اما واقعیت این است که وضعیت افراد مختلف در روشی که برای یادگیری زبان انگلیسی پیش می گیرند، تاثیر گذار است. در صورتی که هنوز ابهامی در شروع یادگیری زبان انگلیسی دارید، می توانید در بخش نظرات پایین صفحه وضعیت خود را شرح دهید تا شما را بهتر راهنمایی کنیم.

برای دریافت مشاوره حتما اطلاعات زیر را در بخش نظرات وارد کنید :

 • سن
 • جنسیت
 • شغل
 • تحصیلات
 • سابقه یادگیری زبان

به پیام هایی که این اطلاعات را وارد نکنند جواب داده نمیشود. چون این موارد در انتخاب مسیری یادگیری زبان موثر هستند.

 

 

3 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع یادگیری زبان انگلیسی»

 1. سلام خسته نباشید. ممنون از مطلبتون.. ببخشید کتاب Family and Freinds خوبه ؟؟ من دومی اش هستم . کتاب موثر تر سراغ دارید که سرعت بیشتری بده به یادگیری.؟؟

  1. نیما احمدگورابی

   برای این مورد حتما به اینستاگرام من مراجعه کنید اونجا کلی مطالب مفید و آموزش های ویدیویی هست

 2. نیما احمدگورابی

  مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما کاربران محترم سایت هستیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا